Ten podatek jest tak w rzeczywistości podatkiem od konsumpcji, który płaci się przy zakupie pewnej grupy.
Takimi dobrami są szczególnie dobra wyższego rzędu. W Rzeczpospolitej Polsce ten podatek zaczął funkcjonować równocześnie z podatkiem od towarów i usług. Istotną cechą tego podatku jest to, iż bardzo silnie wpływa na cenę dóbr, których ten podatek dotyczy.
Powodem tak silnego oddziaływania na cenę jest to iż akcyzę płacimy bez względu czyli nie zależnie od podatku od towarów i usług , a oprócz tego wszelkich innych obowiązujących podatków.
Zobacz też: PITy 2012 online
Jeśli miałabym wyliczyć co podlega opodatkowaniu akcyzą to głównie sprzedaż, import oraz ze stuprocentową pewnością eksport towarów akcyzowych. A też odpłatne świadczenie usług. Mówiąc o stawkach to trzeba przyznać, że do pewnego stopnia charakteryzują się one pewną elastycznością. Uprawnienia do ich bieżącego ustalania posiada minister finansów, jednak górna granica stawek jest określona poprzez ustawę. Znakomita większość z nas wie co zaliczamy dla wyrobów akcyzowych niemniej jednak dla uporządkowania edukacji umieszczę tę informację także i na blogu.
A dokładniej podatkiem tym objęte są:
- wyroby spirytusowe;
- wyroby winiarskie;
- wyroby tytoniowe;
- paliwa do silników;
- zapałki;
- pojazdy samochodowe osobowe;
- dobra luksusowe do których możemy zaliczyć m.in.: wyroby jubilerskie, wyroby z futer naturalnych, jachty pełnomorskie;
- paliwa do celów grzewczych;
- urządzenia losujące, elektroniczne maszyny, maszyny do gier;
- energia elektryczna;
- broń palna;
- karty do gry;
- perfumy, wody toaletowe.
Zatem jak widać lista jest dość długa, niestety ale ten podatek znacznie obciąża kieszenie podatników. Jednak jak wiadomo na dobra luksusowe nie stać każdego, dlatego w znacznej części tyczy się to osób bogatych. Niestety podatników biednych podatek ten nie omija, gdyż wszyscy posiadamy dostęp do energii elektrycznej, paliw silnikowych, czy także używek. Odkąd podniesiono stawki podatku na wyroby tytoniowe i paliwa silnikowe zyski państwa od 2012 roku wzrosły o 2,45 mld PLN. Niestety ale to podatnicy ,oddali” państwu ciężko zarobione pieniądze.
Znalazłeś naszą stronę dzięki:
- wszystko o akcyzie